Jaką bramkę zabezpieczającą na schody dla dzieci wybrać. Poznaj różnice pomiędzy bramkami tradycyjnymi a rozporowymi.

2019-12-10

Bramki zabezpieczające na schody i drzwi służą do ograniczenia dostępu do pomieszczeń lub klatek schodowych. Najczęściej zaczynamy je stosować, kiedy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki i widoczna staje się potrzeba zabezpieczenia pomieszczeń typu kuchnia lub pokój dziecięcy, bardzo ważne jest też zabezpieczenie schodów w domu.

W naszej ofercie posiadamy bramki drewniane Nicolas i Modilok przykręcane na zawiasach oraz bramki metalowo-drewniane Lola i Yael, które montowane są rozporowo. Zasadę działania bramek rozporowych przedstawimy w dalszej części tekstu. Dla osób posiadających zwierzęta domowe polecamy bramki Coco i ponad dwukrotnie szerszą Coco XXL.

Bezpieczne bramki powinny być zaprojektowane a potem wykonane w sposób zgodny z aktualną normą. Stosowanie się do norm nie jest obligatoryjne, dlatego też powinniśmy zwracać uwagę czy producent deklaruje, iż produkt został przebadany i dopuszczony do obrotu na podstawie zgodności z obowiązującą normą. Oceny dokonuje akredytowany instytut.

Obecnie obowiązująca na terenie Unii Europejskiej jest norma EN 1930:2011, norma ta może się zmieniać, jest to związane z tym że jednostki je wydające mogą na podstawie informacji użytkowych dodawać kolejne wymagania jakie bezpieczny produkt powinien spełniać. 

Bramki zabezpieczające dla dzieci powinny zapewniać nie tylko bezpieczeństwo mechaniczne ale także być odpowiednio oznakowane oraz wykonane z materiałów, które nie zagrażają zdrowiu dziecka (dotyczy to głównie lakierów i farb którymi mogą być pokrywane).

Zgodnie z normą dzieci w wieku do dwóch lat nie powinny być w stanie samodzielnie jej otworzyć. Nie oznacza to oczywiście, że po tym okresie powinniśmy taką bramkę zdemontować, może ona nadal spełniać swoją funkcję np. zabezpieczając klatkę schodową w nocy kiedy dziecko idzie to toalety lub w ciągu dni kiedy bawi się w pobliżu schodów.

Nasze bramki zabezpieczające posiadają badania na zgodność z obowiązującą normą, ponadto w większości wykonane są z drewna bukowego, które nie jest pokrywane żadnym lakierem jedynie polerowane żeby uzyskać gładką, łatwą w utrzymaniu czystości powierzchnię.

bramka zapezbieczajaca nicolas

bramka zabezpieczająca Modilok

Do zabezpieczenia klatki schodowej polecamy tradycyjnie przykręcane na zawiasach bramki - modele Nicolas i Modilok - różnią się głównie oferowanym zakresem szerokości oraz konstrukcją zamka.

Wykonane są z polerowanego drewna bukowego w połączeniu z kauczukowcem, bramka Nicolas oferuje zakres przejścia 78,5 do 113,5 cm natomiast Modilok 63 do 103,5 cm. Modilok występuje też w wersji lakierowanej na biało.

Bramki te przykręcane są na śruby do powierzchni montażowej np. ściany. Od strony zamka też przykręcamy elementy, które umożliwiają jego zamykanie. Taki montaż powoduje, że bramka jest stabilna, łatwo zamyka się i otwiera. Ważnym wyróżnikiem jest to, że szerokość przejścia jest równa szerokości bramki, żadne elementy jej nie ograniczają.

Do bramek rozporowych należy model Lola drewniano-metalowy oraz cały metalowy Yael. Konstrukcja metalowa jest wymagana, żeby zapewnić sztywność ramy. Montaż typowo rozporowy dozwolony jest w przejściach pomiędzy pomieszczeniami i w takim przypadku możemy bramkę zamontować rozkręcając odpowiednio śruby. W tym przypadku należy też zwracać uwagę czy cała bramka się nie przesuwa podczas otwierania lub zamykania ponieważ śruby rozporowe możemy rozkręcić tylko do pewnego stopnia po przekroczeniu, którego zamek się klinuje i nie ma możliwości otwarcia. 

bramka zabezpieczająca na schody Modilok

W przypadku klatek schodowych zaleca się zarówna na górze jak i dole montaż poprzez przykręcenie podkładek/kapsli ograniczających ruch śruby rozporowej. Podkładki są dostarczane w komplecie z produktem, śruby rozpierają się w miejscu montażu podkładek i nie ma możliwości aby się przesunęły. Przechodzimy przez część otwieraną, która jest węższa niż sama bramka ale w typowych warunkach przejście jest wygodne i bezpieczne. Nasze bramki posiadają również blokadę kierunku otwarcia w celu umożliwienia tylko jednego sposobu otwierania przejścia.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronach produktowych poszczególnych bramek.