Tablica na narzędzia zobacz jak w prosty sposób złożyć ściankę warsztatową, którą wykorzystasz w garażu, warsztacie a także w przydomowym kąciku majsterkowicza

2019-12-19

tablica na narzedzia zamontowana w garazu

Tablice narzędziowe stanowią jeden z elementów, które możemy wykorzystać przy tworzeniu regałów na ścianę. Jest to rozwiązanie bardzo ciekawe i praktyczne - wykorzystanie ich nie ogranicza się wyłącznie do organizacji narzędzi, możemy na niej zawiesić i przechowywać w dedykowanych kuwetach różne przedmioty użytku domowego np. akcesoria krawieckie, narzędzia ogrodowe, podzespoły elektroniczne.

Tablice składają się z płyt perforowanych wykonanych z metalu oraz akcesoriów, które możemy dowolnie zestawiać, całość jest estetyczna i trwała.

Płyty perforowane możemy wpiąć w listwy nośne istniejących regałów ściennych lub mogą być elementem montowanym samodzielnie. Tablice na narzędzia możemy dowolnie zestawiać uzyskując w ten sposób dowolnej wielkości ściankę warsztatową, którą można wykorzystać nawet w profesjonalnym warsztacie.

W dalszej części opisuję sposób montażu oraz możliwe zestawienie i zastosowanie elementów tablic. Osoby nie lubiące poświęcać czasu na czytanie zapewniamy, że postaramy się umieścić jak najwięcej piktogramów które pozwolą zorientować się w temacie.

Ściankę narzędziową możemy stworzyć zestawiając dowolnie dostępne elementy, czyli listwy nośne i płyty perforowane. Odległość pomiędzy listwami nośnymi powinna wynosić ok. 80 cm można też skorzystać z płyty perforowanej podczas przykręcania żeby dokładnie wypozycjonować odległość drugiej listwy (poniżej dokładne odległości jakie powinny być zachowane przy zestawianiu różnych listw).

rozstawy listw nośnych

Płyta perforowana ma wymiar 800 x 200 mm, sprzedawane są w kpl. 2 szt., czyli możemy uzyskać wymiar 800 x 400 mm w pionie (montując jedna pod drugą) lub 1600 x 200 mm w poziomie (montując dwie płyty obok siebie). Zakupując więcej kompletów płyty perforowanych oraz odpowiednio dłuższe listwy nośne możemy uzyskać wręcz dowolny wymiar ścianki warsztatowej.

schemat czesci z ktorych jest zlozona tablica narzedziowa

Na powyższym schemacie pokazaliśmy z jakich części może się składać tablica narzędziowa.

Rys. 1 - płyty wpinamy w listwy nośne (jedno lub dwurzędowe). Listwy nośne kupujemy w zestawie z pozostałymi elementami lub można skompletować tablicę kupując każdy z jej elementów osobno.

Uwaga: w listwy jednorzędowe możemy wpiąć w poziomie w jeden rząd otworów dwie tablice obok siebie

Rys. 2 - płyty perforowane wpinamy w listwy bez użycia narzędzi

Rys. 3 - na tablicy narzędziowej umieszczamy dowolnie wybrane akcesoria (kupione osobno lub w zestawie)

schemat dostępnych akcesoriów do tablicy narzędziowej

Przedstawione na rysunku akcesoria dostępne są w zestawach lub można je kupić osobno.

pkt. 1 - listwy nośne jedno lub dwurzędowe, w zestawach dostarczane są listwy jednorzędowe o dł. 50 cm poza tym dostępne są jeszcze listwy o długościach 50, 100, 150 i 200 cm

pkt. 2 - haki z tworzywa sztucznego o dł. 40 i 75 mm oraz haki metalowe 12 cm

pkt. 3 - półka metalowa "mini" 31 x 15 cm oraz kuwety z tworzywa tzw. miniboksy (szer. x gł. x h) 90x90x40 mm; 90x135x40mm; 135x90x40mm; 135x135x40mm

pkt. 4 - wieszaki uniwersalne, uchwyty na młotki, długa, klucze płaskie lub śrubokręty

pkt. 5 - organizery multi, single i double 38cm (z otworami dostosowanymi do różnych narzędzi), organizer na 28 szt. wierteł oraz uchwyt na 8 szt. kluczy płaskich.

Dokładniejszy opis dostępnych akcesoriów znajdziecie Państwo w kategorii akcesoria do metalowych tablic narzędziowych.